A Vagus terápia egy olyan megközelítés, amely a vegetatív idegrendszerre gyakorolható hatásokkal próbálja elősegíteni a stressz csökkentését és a belső harmónia helyreállítását.
„Selye János szavaival élve: ‘Mindenkit ér, mindenki beszél róla, mégis csak kevesen vették a fáradtságot, hogy utánanézzenek, valójában mi is a stressz.’
Szükségtelen tovább ragozni, mit is jelent a stressz. Mindenki találkozott már vele életében legalább egyszer (vagy mindennap, minden percben). A modern ember tartós feszültségben él. A tartós nyomás és elvárások, amik ránk nehezednek, a vegetatív idegrendszer paraszimpatikus részét elnyomja, ami később testi konzekvenciákhoz vezet.
Mi is az a Vagus?
A N. vagus a 10. agyideg (bolygóideg), amely kezelésével a vegetatív idegrendszerre tudunk hatást gyakorolni. Működése a stressz és a pihenés reakcióinak szabályozásában kulcsfontosságú.
Rengeteg megküzdési stratégiával találkozhatunk újságokban, illetve szakirodalmakban is (lásd források).
Természetesen nem minden megküzdési stratégia teljesen egészséges megoldás. Értem itt ezalatt a túlzott alkohol-drogfogyasztás, vagy dohányzás nemes hagyományát. Sajnos olyan technikát még nem fejlesztett ki a tudomány (vagy csak nem tudunk róla), amivel teljes mértékben ki tudjuk írtani a stresszt az életünkből. Azonban szerencsére rengeteg olyan fogás van már a tarsolyunkban, amivel nem a környezetet, hanem a saját kis világunkat tudjuk kicsit „átalakítani”. Ha megtanuljuk kezelni a stresszhelyzeteket és nem beleloholni magunkat, akkor az olyan, mintha tényleg megszüntettük volna a stresszforrást. Nem az egész világban, hanem csak magunkban az igaz, de talán ennyi mindenkinek elég.
Ugyanis a folyamatos stressz hatására nem éppen kellemes kórképeket tudhatunk
magunkénak.
Stressz és a Vagus Terápia
Az utóbbi években egyre több figyelem irányul a Vagus ideg és a stressz közötti kapcsolatra.
A túl sok testi-lelki teher eredményei lesznek:
– Kardiológiai kimerültség, betegségek
– Emésztőszervi panaszok, betegségek
– Mentális diszfunkciók, koncentrációs zavarok, alvási nehézségek
– Termékenységi zavarok
– Immunrendszeri diszfunkciók, autoimmunitás, betegesség
– Feszes, kemény, nyújthatatlan, kötött izomzat és kötőszövet
– Van megoldás! Nagy segítséget nyújt a vegetatív egyensúlyunk visszaszerzésében a vagus manuális mobilizálás
A Vagus terápia során a test 10. agyidegén dolgozom, amivel a test vegetatív idegrendszeri egyensúlyát segítek létrehozni. A terápia a stresszkezelési készséget javítja, így biztosítva a jobb szervi funkciókat.
A környezeti problémáidon nem tudok (sajnos) segíteni, de az „ideged csillapításában” igen.
- Rosszul alszol?
- Csupa feszültség a nappalod?
- Kattogsz egész éjjel?
- Időnként össze-vissza ver a szíved?
- Romlik a terhelhetőséged?
- Hamar kifulladsz?
- Nehogy most add fel!
- Gyere, segítek!
Várható előnyök
A Vagus terápia számos előnnyel járhat a stressz és az általános jólét terén. A kezelés hatására sajnos nem lesz elviselhetőbb a szomszéd, nem lesz kedvesebb a főnök és sajnos a számlák összegét se fogom tudni csökkenteni, de az idegrendszered paraszimpatikus aktivitására tudok pozitív hatást gyakorolni. Így ezáltal nem szükséges elköltöznöd, sem munkahelyet váltanod, hiszen a külső problémák negatív hatását megtanulod magadban pozitívvá alakítani.
A terápia lehetőséget ad a stressz csökkentésére és a belső egyensúly elérésére.
Ne feledd, a Vágus Terápia nem csupán egy újabb trend, hanem egy hosszú távú megoldás a stressz kezelésére és a belső harmónia elérésére.
Ha bármikor úgy érzed, hogy szükséged van erre a típusú terápiára, ne habozz szakemberhez fordulni. Egy szakértői segítség igazi iránytű lehet az optimális mentális és fizikai állapotod eléréséhez.
Források:
A TESTI, LELKI VÁLTOZÓK ÉS A MEGKÜZDÉSI STRATÉGIÁK KÖZTI
ÖSSZEFÜGGÉSEK, Kern Boglárka, Eötvös Loránd Tudományegyetem, Embertani Tanszék, Budapest, Témavezető: Prof. Bodzsár Éva DSc
Diádikus stressz és megküzdés – elméleti modellek és alkalmazások MARTOS JÚLIA1 – SALLAY VIOLA1 – SZABÓ EVELIN2 – TÓTH-VAJNA RITA2 – MARTOS TAMÁS1 1 Szegedi Tudományegyetem, Bölcsészettudományi Kar, Pszichológiai Intézet, Szeged 2 Semmelweis Egyetem, Doktori Iskola, Budapest
Egészségtelen életmód – túlhajszolt, stresszel teli élet. A stressz inger-, válasz és tranzakcionalista típusú megközelítése. A stresszel való megküzdés (cooping). Szelei Antónia Szerző 1 Okl. Egészségfejlesztés Tanár, Okl. Andragógus Tanár, Szociálgerontológus, Diplomás Ápoló
- Miért kattog a csípőm? 3 lehetséges Ok
- A Rekeszizom-légzés Előnyei és Gyakorlati Útmutatója
- A „Csontkovácsoktól” a Valódi Egészségügyi Szakemberekig: Kire Bízzuk Az Egészségünket?
- Mire számítsunk a gyógytorna kezelés során?
- Miért kattog a csípőm? 3 lehetséges Ok
- A Rekeszizom-légzés Előnyei és Gyakorlati Útmutatója
- Kinesio Taping Technika: A Sportteljesítmény Optimalizálásának Titka
- Nyakfájdalom és Fejfájás: Mi Az Összefüggés?
- A „Csontkovácsoktól” a Valódi Egészségügyi Szakemberekig: Kire Bízzuk Az Egészségünket?
- A nyakfájdalom 5 gyakori oka – figyelmeztető jelek
- 3 gyakorlati teszt az időskori elesés kockázatának felmérésére
- Vagus terápia a kevesebb stresszért
- Holisztikus és manuális – A Dorn-módszer lényege
- A térd artrózis 3 leggyakoribb tünete